Proces dyplomowania

Według Regulaminu Studiów Uniwersytetu Opolskiego warunkiem ukończenia studiów pierwszego stopnia i studiów drugiego stopnia jest przygotowanie i złożenie pracy dyplomowej, o ile program studiów przewiduje obowiązek jej złożenia oraz zdanie egzaminu dyplomowego.
Warunki ukończenia studiów na kierunkach studiów, co do których obowiązują standardy kształcenia, określają odrębne przepisy.

Wymogi formalne pracy

Zasady edycji pracy dyplomowej (m.in.: sposób cytowania, odnośniki do literatury, wykaz cytowanych prac itp.) powinny być zgodne z przyjętymi w danej dyscyplinie normami i uzgodnione z promotorem. Praca dyplomowa powinna być napisana czcionką o rozmiarze nie większym niż 12 pkt., odstęp między wierszami powinien wynosić 1,5 wiersza, marginesy standardowe.

Strona tytułowa pracy dyplomowej powinna być sporządzona według wzoru, stanowiącego załącznik nr 1 (wersja w języku polskim) lub załącznik nr 2 (wersja w języku angielskim).

Strony tytułowe – praca licencjacka
Strony tytułowe – praca magisterska

Praca dyplomowa powinna zawierać streszczenie nieprzekraczające jednej strony oraz 2-5 słów kluczowych sporządzone w języku, w którym sporządzono pracę dyplomową i angielskim. Jeżeli pracę dyplomową sporządzono w języku angielskim, streszczenie oraz 2-5 słów kluczowych sporządza się w języku polskim.

Weryfikacja i ocena pracy

Pracę oceniają niezależnie od siebie promotor i recenzent na formularzu recenzji zamieszczonym w APD

Składanie pracy

Student zobowiązany jest przesłać wersję elektroniczną pracy dyplomowej do Archiwum Prac Dyplomowych Uniwersytetu Opolskiego (APD). Sposób postępowania z APD określa Procedura Procesu Dyplomowania (SDJK-O-U10). Instrukcje obsługi APD dla promotorów i recenzentów oraz studentów zamieszczone są na stronie Centrum Informatycznego Uniwersytetu Opolskiego.

Student składa w APD oświadczenie, którego treść określa załącznik nr 3 (wersja w języku polskim) lub załącznik nr 4 (wersja w języku angielskim).

Instrukcja przygotowania administracyjnego do obrony pracy dyplomowej w Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej UO

Prosimy o wykonanie następujących działań na co najmniej 10 dni przed planowaną obroną:

1. Sprawdzenie, czy w systemie USOSWeb mają Państwo uzupełnione wszystkie oceny z ostatniego semestru;
2. Wypełnienie Karty obiegowej; jest to dokument elektroniczny, generowany przez
Dziekanat w systemie USOSWeb. Służy potwierdzeniu rozliczenia się z poszczególnymi jednostkami UO np. biblioteką, akademikami etc.
3. Wypełnienie Karty Monitoringu Karier Absolwentów: https://www.kariera.uni.opole.pl/monitoring/

Uwagi szczegółowe:

1. Mogą Państwo wystąpić o przygotowanie odpisu dyplomu w języku angielskim. Wiąże się to z uiszczeniem opłaty dodatkowej w wysokości 40 PLN: http://wnopiks.uni.opole.pl/wp-content/uploads/2020/01/odpis-w-j%C4%99zyku-obcym.doc
2. Osoby, które rozpoczęły studia w 2018 roku i wcześniejszych uiszczają opłatę za dyplom w wysokości 60 PLN, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami. Opłaty z punktu 1. (dyplom w języku angielskim) oraz 2. (dyplom dla osób, które rozpoczęły studia we wcześniejszych latach) prosimy wnosić na konto:
93 1090 2138 0000 0001 4343 5512
tytułem: imię nazwisko, opłata za dyplom j. angielski

Przebieg egzaminu dyplomowego

W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:

a. przewodniczący – dziekan lub zastępca dziekana albo powołany przez dziekana nauczyciel akademicki mający co najmniej stopień doktora,
b. promotor,
c. recenzent.

Przebieg egzaminu dyplomowego:

  • w trakcie egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia dyplomant otrzymuje dwa pytania dotyczące pracy dyplomowej (jedno z zakresu treści merytorycznych i jedno z zakresu metodyki i wyników badań) oraz jedno pytanie wynikające z programu studiów i odpowiadające efektom uczenia się przypisanym 6 poziomowi PRK – z wykazu przygotowanego dla danego kierunku studiów;
  • w trakcie egzaminu dyplomowego na studiach II stopnia dyplomant otrzymuje dwa pytania dotyczące pracy magisterskiej oraz jedno pytanie wynikające z programu studiów i odpowiadające efektom uczenia się przypisanym 7 poziomowi PRK– z wykazu przygotowanego dla danego kierunku studiów.

Ocena końcowa egzaminu dyplomowego jest średnią ocen uzyskanych z odpowiedzi na trzy pytania, przy czym ocena niedostateczna z co najmniej jednej odpowiedzi dyskwalifikuje możliwość uzyskania pozytywnej oceny końcowej.

Wyznaczając ocenę z pracy (na podstawie ocen wystawionych przez recenzentów) oraz ocenę z egzaminu dyplomowego należy wynik zaokrąglać do góry tak, aby uzyskać jedną z ocen ze skali obowiązującej na Uczelni – nie można wpisywać np. 3,75 tylko 4,0.

Przebieg egzaminu jest protokołowany na przygotowanym przez dziekanat protokole egzaminu dyplomowego.

Ostateczny wynik studiów ustalany jest zgodnie z aktualnym regulaminem studiów UO.

W przypadku uzyskania z egzaminu dyplomowego oceny niedostatecznej lub nieusprawiedliwionego nieprzystąpienia do egzaminu dyplomowego w ustalonym terminie, dziekan – na wniosek studenta złożony nie później niż 7 dni od terminu pierwszego egzaminu dyplomowego, wyznacza drugi termin egzaminu dyplomowego jako ostateczny. Drugi termin egzaminu dyplomowego powinien odbyć się nie później niż miesiąc po zakończeniu sesji poprawkowej.
Usprawiedliwienia nieobecności na egzaminie dyplomowym student powinien dokonać u dziekana – nie później niż w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny nieobecności.

Podstawa prawna:

Skip to content